# 14 Jak przekonać innych? Metaprogram OD-DO

  • Czy wiesz, jak różne style myślenia wpływają na podejmowanie decyzji?
  • Czy zastanawiałeś się, dlaczego niektórzy ludzie koncentrują się na osiąganiu celów, podczas gdy inni starają się unikać problemów?
  • Jak możesz wykorzystać tę wiedzę, aby lepiej komunikować się z innymi?

 

Zrozumienie Metaprogramów: Klucz do Efektywnej Komunikacji i Motywacji

Określenie „metaprogram” zostało wprowadzone przez Richarda Bandlera i Johna Grindera, twórców Programowania Neurolingwistycznego (NLP). Ta koncepcja pozwala zrozumieć różne wzorce myślenia i zachowania, które stosujemy w różnych sytuacjach. Mówiąc inaczej, metaprogramy pomagają zrozumieć, jak ludzie przetwarzają informacje, podejmują decyzje i motywują się do działania. Są to swoiste „filtry”, przez które postrzegamy świat i reagujemy na niego.

 

Metaprogram „OD-DO”

Jednym z takich filtrów jest metaprogram „OD-DO”, który opisuje, czy ktoś jest bardziej zmotywowany przez dążenie do celów („Do”) czy przez unikanie problemów i zagrożeń („Od”). Osoba zorientowana na „Do” myśli w kategoriach: „Co mogę osiągnąć? Jakie cele mogę zrealizować?”. Natomiast osoba zorientowana na „Od” zastanawia się: „Jak mogę uniknąć problemów? Czego powinienem/powinnam się wystrzegać?”.

 

Znaczenie Metaprogramów

Zrozumienie tych metaprogramów jest kluczowe zarówno dla osobistego rozwoju, jak i dla efektywnej komunikacji z innymi. Poznanie, czy masz do czynienia z osobą „Od” czy „Do”, umożliwia wpływanie na sposób myślenia tej osoby, co jest szczególnie istotne w kontekście biznesu, szkolenia z komunikacji i zarządzania.

 

Osobista Refleksja nad Metaprogramami

Zrozumienie, czy jesteś bardziej osobą „Od” czy „Do”, może pomóc lepiej zarządzać swoim czasem, ustalać priorytety i, co najważniejsze, motywować się do działania. Przykładowo, podczas pracy nad dużym projektem, osoba „Do” skupi się na końcowym efekcie – wyobraża sobie, jak wspaniale będzie, kiedy projekt zostanie zakończony, jakie korzyści przyniesie firmie, jakie uznanie zdobędzie. Z kolei osoba „Od” będzie myślała o tym, co może pójść nie tak – jak uniknąć błędów, co zrobić, żeby projekt nie skończył się porażką.

 

Plusy i Minusy Perspektyw „OD” i „DO”

Obie perspektywy mają swoje plusy i minusy. Osoba „Do” może być bardziej zdeterminowana, ale może też zbagatelizować potencjalne ryzyka. Natomiast osoba „Od” może być bardziej ostrożna i lepiej przygotowana na ewentualne problemy, ale może też tracić motywację, jeśli za bardzo skupi się na zagrożeniach.

 

Elastyczność Metaprogramów

Co ciekawe, metaprogramy nie są stałe. Możemy je zmieniać w zależności od sytuacji. Na przykład, w życiu osobistym możesz być bardziej osobą „Do” – planując wakacje, wyobrażasz sobie przyjemności, które cię czekają. Natomiast w pracy, zwłaszcza jeśli zarządzasz zespołem lub projektem, możesz przełączać się na tryb „Od”, aby przewidzieć kłopoty i uniknąć potencjalnych problemów.

 

 

Metaprogram „OD-DO” w Komunikacji

Metaprogram „OD-DO” wpływa znacząco na sposób, w jaki ludzie komunikują się i odbierają informacje. Zrozumienie, czy ktoś jest bardziej osobą „Do” czy „Od”, może znacznie poprawić efektywność komunikacji z tą osobą, przynosząc niesamowite rezultaty.

 

Jak Rozpoznać Osobę „DO” i Osobę „OD”

Osoba „DO” (Dążeniowiec)

– Skupienie na Celach i Osiągnięciach: Osoby te koncentrują się na celach, które chcą osiągnąć.

– Język Motywacyjny: Używają słów i zwrotów motywujących, często mówią o możliwościach, sukcesach i korzyściach.

– Charakterystyczne Zwroty: „osiągnąć”, „zrealizować”, „zdobyć”.

 

Osoba „OD” (Unikacz)

– Skupienie na Unikaniu Problemów: Osoby te koncentrują się na unikaniu problemów i zagrożeń.

– Język Ostrożności: Używają języka ostrożności, mówią o problemach, ryzykach i przeszkodach.

– Charakterystyczne Zwroty: „unikać”, „zapobiegać”, „chronić”.

 

Praktyczne Zastosowanie w Komunikacji

Rozpoznanie, czy rozmówca jest bardziej osobą „DO” czy „OD”, pozwala dostosować sposób komunikacji, co znacząco zwiększa jej efektywność.

Komunikacja z Osobą „DO”

– Podkreślaj Korzyści: Skup się na pozytywnych aspektach i korzyściach wynikających z działania.

– Motywuj Celami: Odwołuj się do ich ambicji i celów, używając motywujących zwrotów.

– Przykłady:

  • Jeśli zrealizujemy ten projekt, osiągniemy znaczący wzrost sprzedaży”
  • „Zdobycie tego klienta przyniesie nam wiele korzyści”.

 

Komunikacja z Osobą „OD”

– Podkreślaj Unikanie Ryzyka: Skup się na sposobach unikania problemów i zagrożeń.

– Ostrożne Planowanie: Odwołuj się do ich potrzeby zabezpieczenia się przed ryzykiem.

– Przykłady:

  • „Unikniemy problemów, jeśli zastosujemy się do tych procedur”
  • „Dzięki temu zabezpieczeniu możemy zapobiec ewentualnym stratom”.

 

 

Zastosowanie Metaprogramu „OD-DO” w praktyce

Zrozumienie, z jakim metaprogramem mamy do czynienia, może znacząco poprawić efektywność komunikacji w różnych obszarach. Poniżej przedstawiam dwa konkretne przypadki zastosowania metaprogramu „OD-DO”.

 

Przypadek 1: Rozmowa z Klientem

Klient „DO” (Dążeniowiec)

Gdy chcesz przekonać klienta „DO” do udziału w szkoleniu z komunikacji interpersonalnej lub wywierania wpływu, skoncentruj się na korzyściach i osiągnięciach:

„Cześć! Chciałbym Cię zaprosić na nasze najnowsze szkolenie z komunikacji interpersonalnej. To doskonała okazja, abyś mógł rozwinąć swoje umiejętności i osiągnąć jeszcze większy sukces w pracy. Dzięki temu szkoleniu nauczysz się, jak efektywnie komunikować się z innymi, co pozwoli Ci budować silniejsze relacje i wpływać na zespół w pozytywny sposób. Wyobraź sobie, jak Twoje nowe umiejętności mogą przynieść Ci awans, uznanie i satysfakcję z osiągniętych celów. Weź udział w szkoleniu i zrób kolejny krok w swojej karierze!”

 

Klient „OD” (Unikacz)

W przypadku klienta „OD” skup się na unikaniu problemów i minimalizowaniu ryzyka:

„Cześć! Chciałbym Cię zaprosić na nasze szkolenie z komunikacji interpersonalnej, które pomoże Ci uniknąć wielu problemów i nieporozumień w pracy. Udział w tym szkoleniu pozwoli Ci zminimalizować ryzyko konfliktów i poprawić relacje z kolegami z zespołu. Dzięki zdobytym umiejętnościom będziesz w stanie lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami i unikać niepotrzebnego stresu. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i spokój w pracy, weź udział w naszym szkoleniu – to inwestycja, która ochroni Cię przed wieloma problemami w przyszłości.”

 

Przypadek 2: Zachęcanie Współpracownika do Udziału w Projekcie

Współpracownik „DO” (Dążeniowiec)

Jeśli chcesz zachęcić współpracownika „DO” do udziału w ważnym projekcie, podkreśl ekscytujące możliwości i korzyści:

„Cześć! Mam dla Ciebie ekscytującą propozycję! Chcielibyśmy, abyś dołączył do naszego najnowszego, kluczowego projektu firmowego. To niesamowita okazja, abyś mógł pokazać swoje umiejętności i wnieść znaczący wkład w rozwój naszej firmy. Praca nad tym projektem pozwoli Ci zdobyć cenne doświadczenie, które będzie doskonałym dodatkiem do Twojego portfolio i do arsenału Twoich umiejętności. Wyobraź sobie, jak wspaniale będzie wziąć udział w takim projekcie i na końcu otrzymać uznanie od całego zespołu oraz zarządu. Jesteś gotów na to wyzwanie?”

 

Współpracownik „OD” (Unikacz)

W przypadku współpracownika „OD” zwróć uwagę na unikanie problemów i zapewnienie sprawnego przebiegu działań:

„Cześć! Chciałbym porozmawiać z Tobą o ważnym projekcie firmowym, który właśnie rozpoczynamy. Udział w nim pozwoli całej naszej firmie uniknąć wielu potencjalnych problemów i zapewnić, że nasze działania będą przebiegać sprawnie i bez komplikacji. Twoje umiejętności i doświadczenie są kluczowe, abyśmy mogli przewidzieć i zminimalizować ryzyko ewentualnych przeszkód. Pracując nad tym projektem, będziesz mogła zapobiec wielu nieprzewidzianym sytuacjom i zapewnić, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Możemy na Ciebie liczyć?”

 

 Podsumowanie

Jak widzisz, znajomość metaprogramu „OD-DO” ma szerokie zastosowanie w różnych obszarach komunikacji. Dzięki tej wiedzy dowiedziałeś się, jak wpływa to na myślenie, podejmowanie decyzji i komunikację. Zyskując umiejętność lepszego wpływania na innych, zwiększysz swoją efektywność w pracy, a jednocześnie unikniesz wielu problemów wynikających z niepotrzebnych nieporozumień. W kontekście szkoleń z komunikacji interpersonalnej, prezentacji, czy zarządzania, umiejętność dostosowania swojego przekazu do preferencji odbiorcy może przynieść znakomite rezultaty.

Trzymam kciuki Do i Od

Artur